projekty aktualne

ZHP – Wielopoziomowa Drużyna Nieprzetartego Szlaku “ Iskierki Nadziei”

Nieprzetarty Szlak, to działalność Związku Harcerstwa Polskiego na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Mianem tym nazywane są drużyny działające w placówkach kształcenia specjalnego, zakładach opiekuńczych, wychowawczych, zespołach opieki zdrowotnej, warsztatach terapii zajęciowej, domach pomocy społecznej.

Klub Seniora

W trosce o dobre samopoczucie najstarszych członków naszego Stowarzyszenia oraz ich rodzin, w naszych strukturach funkcjonuje KLUB SENIORA.
Seniorzy mają możliwość uczestniczenia w warsztatach komputerowych, krawieckich, kosmetycznych. Wspólnie przygotowują słodkości, wymieniają się sprawdzonymi przepisami kulinarnymi. Biorą czynny udział w wycieczkach i imprezach integracyjnych Stowarzyszenia.
Spotkania odbywają się raz w miesiącu.

Integracja ekologiczna mieszkańców powiatu lęborskiego

Działania będą realizowane od maja 2023 do grudnia 2025.
Planowana zadania to:
– Warsztaty animacyjne z elementami socjoterapii- uczestnicy projektu mają okazję zintegrować się wykorzystując oddziaływania społeczne oraz procesy grupowe.
– Działania wykorzystujące animację środowiskową – gra miejska, która w sposób aktywny i kreatywny da możliwość uczestnikom spędzenia wolnego czasu co przyczyni się do współpracy w zespole oraz sprawnej komunikacji.
– Punkt wsparcia w zakresie ochrony zdrowia psychicznego – indywidualne wsparcie dostosowane do indywidualnych potrzeb uczestników.
– Ekologiczna Akademia Przygody- uczestnicy ukształtują nową świadomość społeczną poszerzoną o świadomość ekologiczną.
– Konferencja – podsumowanie projektu, przestawienie rezultatów działań.

Wyjścia do kina, retransmisje koncertów i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych

Niepełnosprawność niezależnie od wieku osoby, sama w sobie niesie ryzyko wykluczenia społecznego. Od wielu lat podejmowane są działania mające temu przeciwdziałać. Korzystając z możliwości i dostosowania warunków architektonicznych do potrzeb osób niepełnosprawnych w lęborskim kinie Fregata, mamy zwyczaj odwiedzać to miejsce krzewienia kultury kilka razy do roku. Zawsze takie wyjście wzmacnia w naszych Iskierkach poczucie własnej wartości, integruje ze społeczeństwem lokalnym i daje im satysfakcję uczestniczenia w życiu społecznym.

Dotacje PFRON

W ramach prowadzonej działalności statutowej Stowarzyszenia, członkowie Zarządu prowadzą działania mające na celu pozyskiwanie dotacji i grantów na działalność statutową od instytucji publicznych, firm i osób prywatnych w Polsce i za granicą.
Pozyskane środki wykorzystywane są do realizacji zaplanowanych działań zgodnie z opracowanym Harmonogramem. Są to między innymi: wycieczki, warsztaty socjoterapeutyczne, warsztaty krawieckie, wyjścia integracyjne do kina, zabawy integracyjne.

projekty zakończone

Światło Betlejemskie

2023

W oczekiwaniu na przekazanie BETLEJEMSKIEGO ŚWIATŁA POKOJU.

Warszawa

2023

Wielka wyprawa Zuchów z Gromady Iskierki Nadziei do Warszawy na Przegląd Kolęd i Pastorałek Drużyn Nieprzetartego Szlaku. Przed nami mnóstwo emocji, jazda metrem, występy, nowe przyjaźnie.

Westerplatte

2023

Jako podsumowanie działań związanych ze zdobywaniem sprawności „Westerplatte”, w sobotę 14 października wyruszyliśmy na wyprawę do Gdańska. Zwiedzanie tak pamiętnego dla nas Polaków miejsca było dla nas wielkim przeżyciem.

Spotkanie w Środowiskowym Domu Samopomocy

2023

Iskierki w ramach zbiórki miały przyjemność wziąć udział w spotkaniu z uczestnikami zajęć w Środowiskowy Dom Samopomocy Lwiątko Lębork.

Spartakiada Drużyn Wodnych

2023

Jako patrol wystawiony przez Wielopoziomową Drużynę Nieprzetartego Szlaku Iskierki Nadziei mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w SPARTAKIADZIE DRUŻYN WODNYCH Chorągwi Gdańskiej ZHP.

Wyprawa na Morskie Oko

2023

Tegoroczna edycja Szerpowie Nadziei była dla harcerzy z naszej Drużyny nie lada wyzwaniem. Trasa przygotowana dla nas wydawała się niektórym banalnie prosta, dopiero w trakcie wędrówki nad Morskie Oko, każdy z nas musząc pokonać siebie, doświadczył trudu tej wyprawy. Wszyscy dotarli do celu, wszyscy szczęśliwie wrócili. Jesteśmy dumni ze swoich dokonań.

Kraków

2023

W dniach 31.08- 03.09.2023 w drodze do Bukowiny Tatrzańskiej, Drużyna wybrała się na podbój Krakowa. Podróż Pendolino wspominamy bardzo miło, mimo problemów z niedziałającą windą. Rynek krakowski, Barbakan, Wawel, Kościół Mariacki oglądaliśmy z zachwytem.

Budowa najatrakcyjniejszego hotelu dla pożytecznych owadów

2023

Zadaniem konkursu było wykonanie „HOTELU dla pożytecznych owadów. Uczestnikami konkursu mogły zostać rodziny zamieszkujące teren miasta Lęborka. Uczestnicy mieli za zadanie uświadomić sobie i bliskim że: przyciągając do swojego ogrodu owady zapylające, nie tylko zadbają o to, by miały co jeść i gdzie mieszkać, ale również zwiększą plon ze swoich upraw!
I miejsce: Marzena Tochman, Justyna Młyńska
II miejsce: Hania Grzywacz z rodzicami
III miejsce: Beatka Mielewczyk z rodzicami

Wycieczka integracyjno – edukacyjna
do Stryszej Budy

2022

Kaszubski Park Miniatur, to miejsce w którym można zobaczyć wierne kopie najbardziej charakterystycznych obiektów Kaszub, Polski i Świata w skali 1:25. Wycieczka członków Stowarzyszenia i ich rodzin wyruszyła pewnego upalnego dnia, by obejrzeć modele najbardziej znanych obiektów – m.in.: kościołów, zamków, dworków… Na miejscu okazało się, że oprócz oglądania budowli z całego Świata (m.in. Statua Wolności, Sfinks, Big Ben czy Krzywa Wieża w Pizie, twarze amerykańskich prezydentów wykute w skale, Chrystus z Rio), możemy przenieść się w czasie i i zajrzeć do odtworzonej osady kaszubskiej.

Wycieczka integracyjno- edukacyjna do Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

2022

Podróże po Kaszubach to niezwykle atrakcyjny sposób na spędzanie wolnego czasu. Dlatego też, odbyliśmy integracyjny wyjazd, połączony z powrotem do historii, tym razem kolejnictwa. Większość z uczestników wycieczki do tej pory nie miało okazji wejścia do takiego miejsca. Przejście przez parowozownię i zaglądanie do pomieszczeń muzealnych, to nowe doświadczenie dla nas i zapamiętamy je na długo.

Wycieczka integracyjno – edukacyjna do Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego Teodory i Izydora Gulgowskich

2022

Kolejna nasza wielka wyprawa obrała kierunek na Wdzydze Kiszewskie. Znajduje się tam cudowny skansen, swym obszarem obejmujący 22 ha nad brzegiem jeziora Gołuń, zabudowany obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, wiatraki, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – ponad 50 obiektów z Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich świadczą o różnorodności budownictwa wiejskiego z okresu od XVII do XX wieku.
Po kilkugodzinnym zwiedzaniu muzeum z wielką ochotą zjedliśmy smaczny obiad zamówiony w skansenowej gospodzie.

Wycieczka integracyjna do Doliny Charlotty

2022

Wokół nas jest tyle cudownych miejsc!!!
W niewielkiej odległości od Słupska znajduje się piękna dolina zwana Doliną Charlotty. Zaplanowana wyprawa zawierała w sobie wiele atrakcji. Wszyscy czekali na wyjazd z niecierpliwością. Spotkanie z fokami w fokarium, zwiedzanie zoo z Krainą Bajek, przepłynięcie łodziami poprzez Wodne ZOO, Safari, czy spotkanie z motylami w MOTYLARNI, to atrakcje o których tak łatwo nie zapomną uczestnicy naszej wycieczki.

Warsztaty Socjoterapeutyczne połączone z MALOWANIEM INTUICYJNYM

2023

Do wzięcia udziału w warsztatach zostali zaproszeni podopieczni naszego Stowarzyszenia. Miały one na celu pomoc w wyrażeniu własnych emocji i przeżyć, ale nie wprost słowami, tylko przez akt twórczy.
Udział w zajęciach sprzyjał odreagowaniu nagromadzonych emocji np. poprzez malowaniu na dużych formatach. Terapia poprzez sztukę wyzwoliła w uczestnikach aktywność twórczą, pobudziła do kreatywnego działania oraz wyrażania ekspresji i spontaniczności.

Zabawa Integracyjna – Andrzejki

2021

Podopieczni Lęborskiego Katolockiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Iskierka Nadziei oraz ich rodziny spotkali się, by wspólnie tańczyć, bawić się i uczestniczyć w przygotowanych tradycyjnie wróżbach. Nie obyło się bez lania wosku, nakłuwania szpilkami serc z imionami płci przeciwnej i wróżenia z butów.
Śmiechu było co niemiara a zabawa wprost prześwietna. Słodki poczęstunek przygotowany przez Zarząd Stowarzyszenia jeszcze mocniej zintegrował uczestników zabawy.

Zcyfryzowani seniorzy „Iskierka Nadziei

2021

Skorzystaliśmy z oferty Ministerstwa Cyfryzacji i stworzyliśmy projekt, który zakładał utworzenie 6 stanowisk wyposażonych w laptopy z dostępem do internetu. W ramach naszych działań 12 seniorów, w tym osoby z niepełnosprawnością mogły uczestniczyć w warsztatach mających na celu nabycie umiejętności obsługi podstawowych portali niezbędnych w prawidłowym funkcjonowaniu każdego człowieka w XXI w. Odbiorcy naszych działań nauczyli się m.in. obsługi portali administracji samorządowej – potrafią wysłać dokument do urzędu, zarejestrować się na wizytę lekarską, znaleźć potrzebne numery telefonów, obsłużyć e-PUAP, profil zaufany, uzyskać kartę EKUZ itp.